Curling

Jako jedyni w Polsce...

...organizujemy zawody curlingowe dla grup zorganizowanych

Gra w CURLING

Jest to wyśmienita zabawa, dla wszystkich w każdym wieku, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zawody dla grup zorganizowanych (nawet kilkuosobowych) poprzedzone są profesjonalną prelekcją, treningiem oraz nauką reguł gry. Warto podkreślić, że artNikifor posiada własną drużynę curlingową – CK Nikifor, która bierze udział w licznych turniejach i Mistrzostwach Polski.

Curling to sport dużo starszy od wielu powszechnie nam znanych. Korzenie sięgają średniowiecza. Grano wtedy na zamarzniętych jeziorach, rzekach używając zwykłych polnych kamieni. Sport został wymyślony przez Szkotów. Pierwszy namacalny dowód istnienia curlingu pochodzi z 1511 roku - jest to kamień curlingowy znaleziony właśnie na terenie Szkocji. Tam też rozegrano pierwsze zawody curlingowe, a było to w 1540 r. i są na to dowody. To właśnie Szkocja jest kolebką tej gry. Obecnie szacuje się, że na świecie jest ok. miliona dwustu tysięcy curlerów (zawodników curlingu), z czego milion w Kanadzie a dwieście tysięcy w pozostałych krajach świata! Oczywiście, to szkoccy emigranci przywieźli ten sport na tereny Ameryki Północnej, a dzięki warunkom atmosferycznym i terytorialnym tam panującym, sport ten tak pięknie się rozwinął. Przez wiele lat gry w curling zrodziło się mnóstwo tradycyjnych zwyczajów, które są kultywowane i podtrzymywane do dzisiaj. Przede wszystkim to sport dla prawdziwych dżentelmenów a fair-play to główna i naczelna zasada. Curling jest grą tradycji i umiejętności. Zawodnicy grają po to, aby wygrać, lecz nigdy aby upokorzyć przeciwników. Prawdziwy curler woli raczej przegrać, niż wygrać nieczysto. Curling to pewna filozofia.

Sport dla wszystkich?

Curling to sport nie posiadający w zasadzie barier wiekowych. Można grać od 10 roku życia do nawet 70-80 lat. Również sprawność fizyczna nie jest tu wielką barierą. Najstarszymi uczestnikami igrzysk olimpijskich są właśnie curlerzy. Kapitan reprezentacji Kanady, tegorocznych złotych medalistów, ma 50 lat, a najstarszy uczestnik igrzysk to curler z reprezentacji USA mający 54 lata. W curling można zacząć grać w każdym wieku, potrzebne są jedynie chęci i trochę samozaparcia. Jak ktoś raz spróbuje to zazwyczaj pozostaje przy tej dyscyplinie do końca życia. Pod tym względem curling to sport dla wszystkich. Osoby, które wykłócałyby się o wynik meczu, nie przyznawały do fauli i przewinień popełnionych podczas gry, przeklinały na lodowisku albo w inny sposób nie uszanowały rywali, okryłyby się niesławą. Niewielu chciałoby z nimi zagrać, a na zawodach prawdopodobnie byliby wykluczeni z rywalizacji. Pod tym względem curling może wielu eliminować. Curling, jako sport olimpijski, niesie za sobą wartości, jakich nie spotykamy w żadnej innej dyscyplinie.

Zasady gry w curling.

Zasady gry w curling są niezwykle proste. Rywalizacja odbywa się na lodowym torze długości około 45 metrów. Na jednym z końców znajduje się belka, służąca do wybicia się zawodnika, który po kilku metrach poślizgu wypuszcza ważący 20 kg kamień. Po przeciwnej stronie znajduje się tarcza, złożona z czterech kręgów, w którą celuje gracz. W grze biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Każdy z członków zespołu po kolei wypuszcza dwa kamienie (na przemian z rywalami). W tym czasie dwaj inni koledzy mają prawo szczotkować lód. Dzięki pocieraniu powstaje warstewka wody, która powoduje wydłużenie toru, po którym sunie kamień. Pozwala to na precyzyjniejsze umieszczanie kamieni w tarczy (po angielsku zwanej house, co na polski tłumaczy się jako dom). Czwarty gracz, zazwyczaj kapitan drużyny (czyli z angielska skip), najpierw pokazuje puszczającemu kamień gdzie celować (z drugiego końca toru nie widać prawie tarczy), a potem podpowiada, czy szczotkować lód i jak mocno.

Czym gramy?

W curling gra się kamieniami zrobionymi z wyjątkowego granitu. Musi on pochodzić z górotworów starszych niż fałdowania alpejskie, musi być wydobyty z dna morza, gdzie leżał przez miliony lat. W przeciwnym razie zrobiony z niego kamień będzie wchłaniał wodę i pękał. Blok granitu wymaga bardzo dokładnego formowania i oszlifowania, by dno kamienia stykało się z lodem niewielką powierzchnią. Inaczej opór nie pozwalałby grać. Dlatego kamienie produkuje się tylko w dwóch miejscach na świecie, a każdy komplet jest niezwykle drogi ? 6 tysięcy dolarów, czyli tyle, co mały samochód. Na szczęście dla graczy, kamienie zapewnia klub, a pozostały sprzęt jest tańszy niż w wielu popularnych dyscyplinach. Początkującym wystarczy dres, szczotka zakończona włosiem i specjalna nakładka z teflonową podeszwą na lewy but. Koszt całości nie powinien przekroczyć 200 zł. Nawet najlepszy profesjonalny sprzęt z Kanady: buty do curlingu, szczotka z materiałową i ruchomą główką to koszt rzędu 750 zł. A sprzęt ten wystarcza na kilka sezonów.

Info: www.curling.pl

Wywiad z Piotr Podgórski - Gliwice 2008r.